Pinta-asennettava SMD-summeri on sähköakustinen kaikuanturi, joka on suunniteltu nopeille poiminta-asenna-linjoille. Sen sijaan, että se työntäisi johtoja porattujen reikien läpi, se virtaa uudelleen vastusten, kondensaattoreiden ja IC:iden rinnalla yhdessä konvektiouunissa. Tämä yksittäinen ero muuttaa nykyaikaisten, rajoitettujen tuotteiden osalta SMD-summerien koko valmistustarinan.
Perinteiset läpireikäiset summerit vaativat paksun Z-akselin välyksen ja toissijaisen aalto- tai käsijuotosvaiheen. Kompakti SMD-summeri käyttää tasapohjaisia pehmusteita, jotka kiinnittyvät tasaisesti kupariin, joten se kestää paremmin pudotuksia ja moottorin tärinää ja vapauttaa levyn korkeutta ohuempia koteloita varten. Suunnittelijat, jotka valitsevat SMD-summerien, tekevät sen yleensä ensin jalanjäljen ja toiseksi äänen perusteella.
Jokainen SMD-summeri on joko aktiivinen (sisäinen oskillaattori, taajuusmuuttaja tasavirralla, kiinteä ääni) tai passiivinen (ulkoisesti ohjattu MCU PWM:llä, ääni ohjelmoitavissa). Aktiivinen säästää laiteohjelmiston aikaa; passiivinen antaa yhden SMD-summerin lähettää "varoitus", "kriittisiä" ja "mykistys" kuvioita pelkästään ohjelmistosta. Oikea kutsu seuraa ohjelmistoresursseistasi, ei vain materiaaliluettelosta. Pidä yksi SMD-summeri kustakin arkkitehtuurista penkillä, jotta laiteohjelmisto ja laitteisto voivat vahvistaa äänen ennen kuin levy jäätyy.
Tärkein yksittäinen SMD-summerivalinta on transduktioperiaate, koska se sanelee tehobudjettisi, käyttöpiirin ja akustisen profiilin. Molemmat perheet toimitetaan pinta-asennuspakkauksissa, mutta niiden fysiikka eroaa jyrkästi.
Magneettinen SMD-summeri ohjaa käämiä, joka vetää metallikalvon alas ja vapauttaa sen napsahtaakseen takaisin toistuen resonanssitaajuudella. Tämä raskaampi liikkuva massa suosii matalampaa, lämpimämpää ääntä noin 2–3 kHz ja antaa osan kulkea mukavasti 1,5–5 V:n logiikkakiskoilla – ihanteellinen 3,3 V:n MCU-korteille. Kompromissi on nykyinen: magneettinen SMD-summeri voi ottaa noin 100 mA, mikä on tärkeää nappiparistomallien kannalta.
Pietsosähköinen SMD-summeri liimaa keraamisen levyn metallilevyyn; käänteinen pietsosähköinen vaikutus taivuttaa levyä, kun AC-jännite kytketään. Se käyttäytyy kapasitiivisena kuormana, joten virta pysyy alle milliampeerin (usein alle 5 mA) ja saavuttaa silti teräviä, läpitunkevia ääniä yli 4 kHz:n taajuudella. Kompromissi on korkeampi käyttöjännite (Vp-p), usein 3–20 V, jota syöttää pieni FET tai transistor.
| Parametri | Magneettinen (EM) SMD-summeri | Pietsosähköinen SMD-summeri |
|---|---|---|
| Periaate | Kela + magneetti + kalvo | Pietsokeraaminen käänteisvaikutelma |
| Käyttöjännite | 1,5–5 V (matala) | 3–20 V+ (Vp-p) |
| Nykyinen arvonta | Jopa ~100 mA luokka | < 5 mA (tyypillinen ali-mA) |
| Resonanssitaajuus | ~2–3 kHz (lämmin) | ~4 kHz+ (terävä) |
| Tyypillinen SPL | 80–85 dB @ 10 cm | 70–90 dB @ 10 cm |
| Pakkauksen korkeus | 2,0-4,0 mm saavutettavissa | Jopa 1,8 mm |
| Paras istuvuus | Pienjännitelogiikka, kodinkoneet | Akku IoT, puettavat laitteet, monisävyinen |
Tee päätös tarkan tehobudjettisi ja vaaditun SPL:n mukaan ilmoitetulla etäisyydellä. 85 dB:n kohdistaminen 10 cm:n etäisyydelle ajaa täysin erilaiset taajuusmuuttajavaatimukset kuin 70 dB 10 cm:n kohdalla, ja pietsosähköinen SMD-summeri voittaa yleensä akun kestoargumentin, kun taas magneettinen SMD-summeri voittaa matalajännitteisen yksinkertaisuuden argumentin.
Alla olevissa taulukoissa luetellaan vahvistetut MEIDI SMD-summerimallit, jotka on otettu tuotantotietolehtisämme – ei yleisiä paikkamerkkejä. Sekä sähkömagneettiset että pietsosähköiset pinta-asennusperheet ovat katettuja, joten yksittäinen SMD-summeri-suosikkilista voi palvella sekaprojekteja.
| Malli | Arvosana V | Käyttö V (Vp-p) | Resonanssitaajuus | SPL min | Paketti (mm) | Paino |
|---|---|---|---|---|---|---|
| HN-9042W | 3 V | 2–4 | 2730 Hz | ≥ 85 dB @ 10 cm | 9,0 × 4,2 | 1,0 g |
| MLT-5020 | 3,0 V | 2–4 | 4000 ± 300 Hz | ≥ 80 dB @ 10 cm | 5,0 × 5,0 × 2,0 | 0,1 g |
| MLT-7525-16R | 3,6 V | 2,5–4,5 | 2700 ± 300 Hz | ≥ 85 dB @ 10 cm | 7,5 × 7,5 × 2,5 | 0,5 g |
| MLT-8530-16R | 3,6 V | 2,5–4,5 | 2700 ± 200 Hz | ≥ 85 dB @ 10 cm | 8,5 × 8,5 × 3,0 | 0,5 g |
| MLT-8540-16R | 3,6 V | 2,5–4,5 | 2700 ± 300 Hz | ≥ 85 dB @ 10 cm | 8,5 × 8,5 × 4,0 | 0,5 g |
| Malli | Arvosana V | Käyttö V (Vp-p) | Resonanssitaajuus | SPL min | Paketti (mm) | Paino |
|---|---|---|---|---|---|---|
| MLT-1109 | 5 V | 1–25 | 4000 ± 300 Hz | ≥ 70 dB @ 10 cm | 9 × 9 × 1,8 | 0,4 g |
| MLT-1230 | 3 V | 1–25 | 4000 ± 300 Hz | ≥ 80 dB @ 10 cm | 12 × 12 × 3,0 | 0,4 g |
| MLT-1625 | 5 V | 1–20 | 4000 ± 500 Hz | ≥ 75 dB @ 10 cm | 16 × 16 × 2,5 | 1,0 g |
Huomaa virran jako: pietsosähköinen SMD-summeri kuluttaa mitätöntä tasavirtaa (reilusti alle 5 mA), kun taas sähkömagneettinen SMD-summeri kuuluu korkeamman virran luokkaan. Yhdistä pakkauksen korkeus koteloosi ennen kuin lukitset materiaalirakenteen – 1,8 mm:n MLT-1109 on taulukon ohuin MEIDI SMD-summeri.
Sama SMD-summeri käyttäytyy eri tavalla, kun se elää todellisen tuotteen sisällä, koska kotelot vaimentavat ääntä ja kuunteluetäisyys muuttaa havaittua SPL:ää. Alla on kolme yleistä käyttöönottokohtausta, joissa pinta-asennettava summeri ansaitsee paikkansa.
Konseptikuva – Smart-lock-ohjauskortti kompaktilla SMD-summerilla (luo ChatGPT:n kautta, 16:9).
Akkukäyttöisissä älylukoissa ja kodinkoneiden ohjauskorteissa matalajännitteinen magneettinen SMD-summeri, kuten MLT-5020 tai MLT-7525-16R, antaa tutun keskitaajuuden vahvistusäänen minimaalisella kuluvalla. Pieni jalanjälki pitää laudan ohuen lukkorungon sisällä.
Konseptikuva — kannettava lääketieteellinen näyttö, jossa on pienivirtainen SMD-summeri (luo ChatGPT:n kautta, 16:9).
Glukoosimittarit ja pulssioksimetrit suosivat pietsosähköisiä SMD-summittimia, koska alimilliampeerin veto suojaa nappiparin käyttöikää ja ohut 1,8–3,0 mm:n profiili sopii kädessä pidettäviin koteloihin. Kun tarvitaan monipuolisempaa, kerrostettua hälytystä, MCU-ohjattu passiivinen SMD-summeri ohjelmoi laiteohjelmistoon monivaiheisia ääniä.
Konseptikuva – IoT-anturisolmu SMD-summerilla ankarista ympäristöistä varoittamista varten (luo ChatGPT:n kautta, 16:9).
Langattomat IoT-anturit ja PLC:n viereiset ohjaimet hyötyvät pietsosähköisistä SMD-summerista: ei kelaa ei ole EMI:tä herkkien moduulien lähellä ja mitätön tyhjäkäyntivirta. 12 V:n teollisuusohjain yhdistää usein pietsosähköisen SMD-summerin pienen FET:n ja MCU PWM:n kanssa läpitunkevien vikaäänien tuottamiseksi.
SMD-summeri kulkee uunin läpi muun laudan kanssa, joten lämpökuri ei ole valinnainen. Jätä profiili huomioimatta ja väännät kalvon tai heikennät koteloa ennen kuin tuote koskaan lähetetään.
Noudata valmistajan suosittelemaa profiilia: esikuumenna noin 150–180 °C:een sulatteen aktivoimiseksi, huippulämpötila 250–260 °C enintään 10–20 sekuntia, säädä sitten jäähdytysnopeutta juotosliitosten mikrohalkeamien välttämiseksi. Jaa summerin datasheet-profiili suoraan SMT-insinöörien kanssa ja vahvista uudelleenkulkujen sallittu määrä. Tämä lämpökuri pätee kaikkiin sähkömagneettisiin SMD-summereihin ja useimpiin pietsosähköisiin SMD-summereihin.
Useimmat akustiset SMD-summerit eivät ole pestäviä - niissä on avoin äänireikä. Jos puhdistusnestettä pääsee reikään, se peittää kalvon ja muuttaa sävyn pysyvästi. Normaalin avoimen SMD-summerien lähettäminen ultraäänikylvyn läpi on lähes varma epäonnistuminen; määritä sinetöity "pestävä" versio, kun juotoksen jälkeinen pesu on pakollista.
Asennuksen jälkeen ääni poistuu levyn reiästä, joten reiän sijainti, halkaisija ja ontelon tilavuus muuttavat lopullista SPL:tä. Toimintasääntö on noin 6 dB häviötä etäisyyden kaksinkertaistamista kohti, ja syöttöpoikkeama nimellispisteestä voidaan arvioida arvolla ΔSPL ≈ 20 × log₁₀(V_actual / V_rated) dB. Akkuprojekteissa pyydä SPL pahimmalla mahdollisella purkausjännitteellä, ei nimellisarvolla.
Ennen kuin tuoteluettelo jäädytetään, lukitse nämä kuusi kysymystä sekä laitteistolla että hankinnalla:
MEIDI on toimittanut sähköakustisia komponentteja 15 vuoden ajan vuoden 2011 tehtaasta lähtien automaattisella tuotannolla ja erätason testauksilla. Jokainen yllä olevan malliston SMD-summeri on rakennettu ISO 9001 / ISO 14001 -laatujärjestelmän alaisena ja toimitetaan RoHS- ja REACH-yhteensopivina. Kun hyväksyt uuden SMD-summerin tuotantoon, pyydä SPL- ja taajuustietoja todellisessa toimintapisteessäsi, jotta tuotantoyksikkö vastaa prototyyppiä.
Kyllä, jos kotelossa käytetään korkean lämpötilan muovia, kuten LCP:tä, ja uuniprofiili pysyy komponentin huippurajojen sisällä (tyypillisesti 250–260 °C muutaman sekunnin ajan). Vahvista aina sallittu reflow-kulkujen määrä tietolomakkeella.
Valitse pietsosähköinen SMD-summeri nappikennoille ja puetettaville tuotteille, joissa alimilliampeerin virrankulutus suojaa akun käyttöikää. Valitse magneettinen SMD-summeri, kun tarvitset pienjännitteisen, yksinkertaisen aseman ja kestät korkeamman virran.
Yleensä riittämätön käyttöjännite, väärä PWM-taajuus passiiviselle tyypille tai ääniaukko osittain kotelon tai konformisen pinnoitteen tukkima. Mittaa todellisella kuunteluetäisyydellä ja pahimmassa tapauksessa syöttöjännitteellä.
Kyllä. Magneettisille tyypeille suositellaan vapaakäyntidiodia, joka absorboi induktiivisen piikin kelan jännitteestä poistuessa, mikä suojaa ohjaustransistoria tai MCU-nastaa.
Ne on rakennettu ISO 9001- ja ISO 14001 -standardien mukaisesti ja ovat RoHS- ja REACH-yhteensopivia. Pyydä erityiset sertifikaatit ja SPL/taajuustestitiedot, kun hyväksyt uuden SMD summerin tuotantoon.
-